Про проєкт
На конкурсі інноваційних рішень для громад східної України EastCode 2021 від Програми ООН із відновлення та розбудови миру серед проєктів сотень новаторів та змінотворців з усієї України, котрі запропонували інноваційні рішення для цифровізації державних сервісів і розвитку місцевих громад, проєкт нашої команди за напрямом охорона навколишнього середовища, сталий розвиток та відповідальне споживання отримав фінансову і менторську підтримку, ставши одним із найкращих.
«Виявлення та моніторинг звалищ відходів» — це проєкт, який надає можливість поглянути на проблеми «зверху»
Метою є створення та реалізація доступного інструменту моніторингу динаміки просторового розміщення побутових і промислових відходів з використанням супутникових даних, а також алгоритмів глибинного навчання.
Існуючі сервіси, які відображають місця сміттєзвалищ, в Україні доступні частково і мають певні недоліки. Зокрема, зазначаються саме локації сміттєзвалищ, а можливості оцінити територію, яка покрита звалищем, та його площу немає.
Хмарний продукт, створений під час проєкту, стане корисним інструментом космічного моніторингу та візуалізації даних для ефективного управління процесами і прийняття оптимальних рішень місцевими громадами щодо планів санітарного очищення міст і селищ, а також забудови і планування розвитку територій. Цей сервіс буде корисним для надання громадськості, бізнесу та державним органам актуальної інформації щодо розташування сміттєзвалищ та їхнього впливу на навколишнє середовище і допоможе зрозуміти, наскільки значна проблема зі звалищами, та замислитись про можливість її вирішення. Повноцінно розроблена технологія дозволить аналізувати розміщення звалищ щодо об’єктів природно-заповідного фонду.
У межах пілотного проєкту карта сміттєзвалищ охоплюватиме громади Донецької області, а в результаті виконання проєкту її може бути масштабовано на рівень й інших областей України.
Громади отримають реальну картину забруднення своїх територій, матимуть валідні дані стосовно масштабу проблеми. Це дозволить негайно приступити до її вирішення – організації заходів з відновлення навколишнього середовища.
Як зародилась ідея
Ще 40 років тому в Україні практично не було пластикової упаковки. Продукти харчування продавалися в паперовій обгортці, залізних бляшанках або скляних пляшках. Все це розкладалось у довкіллі або здавалось у пункти прийому вторсировини. Більшість спожитого в сільській місцевості було продуктами власного виробництва, а отже – взагалі не мало упаковки. В останні десятиліття ситуація радикально змінилась.
Високий рівень утворення відходів та низькі показники їхнього використання як вторинної сировини призвели до того, що в Україні у промисловому та комунальному секторах більшість твердих відходів, що накопичуються щороку, вивозяться на звалища.
Згідно з офіційними даними у 2016 році майже 6% всіх звалищ в Україні були перевантажені, а 30% не відповідали національним стандартам екологічної безпеки. Наразі європейським стандартам не відповідають 99% діючих сміттєзвалищ.
Через недостатній рівень контролю та відсутність належної системи управління, щороку утворюється понад 27 тисяч несанкціонованих звалищ, а більшість із них є стихійними. Їхню появу важко відслідкувати з землі.
Саме через це і з’явився проєкт «Виявлення та моніторинг звалищ відходів».
Результати
Ми активно працюємо над реалізацією своїх задумів, і не проходить жодного дня без того, аби нам не відкривалось щось нове, раніше невідоме. Хіба можна було припустити, що моніторинг звалищ – це процес, повний відкриттів? Виявилось, звалища можуть бути динамічними.
Таким чином, ми проаналізували сміттєзвалище неподалік Докучаєвська, розростання якого показали на власній facebook-сторінці у форматі gif з 2013 року і дотепер, в чому нам допомогли знімки супутника SPOT.
Звісно ж, нікуди без труднощів та викликів, які постають перед нами, але це саме те, що змушує горіти – розгадувати, докопуватись до істини, моніторити, моніторити… На прикладі звалища в Покровські громаді Донецької області ми показали, як бачимо об’єкти на землі на супутникових даних з різним просторовим розрізненням, та дізнались все про те, як підприємцю вдалось це звалище приватизувати.
Окрім звалищ, ми зустрілись із шокуючим – пожежами, які знищують поля до тла, і ми впевнені – це далеко не все, на що ми поглянемо із широко відкритими очима. Попереду все та навіть більше, тож слідкуйте за нами у соцмережах.
Партнери
Проєкт «Виявлення та моніторинг звалищ відходів», який є переможцем національного конкурсу інновацій EastCode 2021, реалізує ГО «Відкриті ініціативи» в співпраці з Інститутом космічних досліджень НАНУ та ДКАУ за технічного адміністрування Center42 у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру та за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.